تولید کننده داروهای گیاهی، پروبیوتیک ها ، افزودنی های تخصصی خوراک و کنسانتره

فهرست مطالب

استفاده نادرست از آنتی بیوتیک ها چه عواقبی دارد؟

موثرترین راه برای پرهیز از خطا، آگاهی از عواقب آن است. احتمالا اگر بدانید مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک چه خطراتی برای بشر دارد؛ از فردا تمام آن ها را دور میریزید! 

درست است که آنتی بیوتیک ها هنوز هم نقش مهمی در درمان بسیاری از بیماری های عفونی دارند اما مسئله مقاومت آنتی بیوتیکی و چالش های آن محققین و دوستداران محیط زیست را با مشکلی جدی رو به رو کرده است. 

استفاده نادرست از آنتی بیوتیک ها یکی از عوامل کلیدی ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی است. عموم مردم، پزشکان،  داروساز، متصدی داروخانه و افراد حاضر در بیمارستان ها همگی می توانند در استفاده درست از آنتی بیوتیک ها نقش داشته باشند و مقاومت آنتی بیوتیکی را کاهش دهند.

استفاده نادرست از آنتی بیوتیک ها و بروز مقاومت آنتی بیوتیکی

تغییراتی که در باکتری رخ می دهد و منجر به عدم تاثیرگذاری آنتی بیوتیک بر آن می شود؛ مقاومت آنتی بیوتیکی نام دارد. مقاومت آنتی بیوتیکی از طریق مکانیسم های مختلف بروز میکند. 

یکی از شرایطی که باعث بروز مقاومت آنتی بیوتیکی میشود، استفاده نادرست از آنتی بیوتیک ها است. شما اگر دوزی بسیار کمتر یا بسیار بیشتر مقادیر توصیه شده مصرف کنید، به بروز مقاومت آنتی بیوتیکی کمک کرده اید. البته باکتری موجودیست زنده و بروز مقاومت در آن طبیعی و قابل انتظار است اما نحوه استفاده از آنتی بیوتیک بر سرعت و میزان بروز این مقاومت تاثیر می گذارد.

 • استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها

استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها – به خصوص زمانی که درمان صحیح نباشند– باعث افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی می شود. با توجه آماری که از مراکز درمانی مختلف گرفته شده، حدود یک سوم از دارو درمانی ها با آنتی بیوتیک، مورد نیاز و درست نیست. 

به علاوه؛ آنتی بیوتیک ها عفونت های ناشی از باکتری ها را درمان میکنند ولی بر عفونت های ناشی از ویروس ها تاثیری ندارند. تجویز کور آنتی بیوتیک در این دسته از عفونت ها باعث بروز مقاومت آنتی بیوتیکی میشود.

چرا نباید بدون دستور مستقیم پزشک از آنتی بیوتیک استفاده کنیم؟

بیماری ها علائم بسیار مشابهی دارند. هر گلودرد و آبریزش بینی ای نشانه ی درگیری با باکتری ها نیست و نیاز به مصرف آنتی بیوتیک ندارد.

چرا نباید بدون دستور پزشک، دوره درمان خود را طولانی کنیم؟

اگر آنتی بیوتیک هایتان تمام شد اما هنوز احساس بیماری می کردید، بهترین کار مشورت با پزشک برای جایگزین کردن دارو است. هرگز سر از خود و به صورت آزاد داروی تجویز شده قبلی را تکرار نکنید 

چرا مصرف آنتی بیوتیک برای عفونت ویروسی توصیه نمیشود؟

 • آنتی بیوتیک بر عفونت ویروسی اثر ندارد
 • ممکن است ب بر هم زدن تعادل میکروبی بدنتان، عوارض جانبی و مضر ایجاد کند
 • مقاومت آنتی بیوتیکی ایجاد میکند

اگر در زمان ابتلا به عفونت ویروسی آنتی بیوتیک مصرف کنید، آنتی بیوتیک به باکتری های مفید بدن شما حمله می کند.این درمان نادرست می‌تواند مقاومت به آنتی‌بیوتیک را در باکتری‌های بی‌ضرر بدن ما بیدار کند. 

 • استفاده از آنتی بیوتیک ها، کمتر از دوز توصیه شده

بسیاری از ما به محض بهبودی نسبی علائم، مصرف آنتی بیوتیک ها را قطع میکنیم. در این صورت ممکن است بعد از چند روز بیماری ما عود کند و مجبور به مصرف دوباره آنتی بیوتیک شویم. به این ترتیب مقدار داروی مورد نیاز خود را افزایش میدهیم و موجب بروز مقاومت آنتی بیوتیکی می شویم.

از طرفی اگر دکتر برای هر 8 ساعت دارو تجویز کند و شما هر 12 ساعت آن را مصرف کنید، مقدار داروی مورد نیاز برای کشته شدن باکتری را به آن نمی رسانید. به این ترتیب با هر بار مصرف آنتی بیوتیک،  باکتری را در معرض دوزی کمتر از دوز کشندگی قرار میدهید و احتمال مقاومت آن را بیشتر میکنید.

استفاده درست از آنتی بیوتیک ها چه فوایدی دارد؟

استفاده درست از آنتی بیوتیک ها که اغلب به آن نظارت آنتی بیوتیکی گفته می شود؛ می تواند در موارد زیر کمک کننده باشد:

 • اثربخشی آنتی بیوتیک های فعلی را حفظ میکند
 • طول عمر آنتی بیوتیک های فعلی را افزایش میدهد
 • از افراد در برابر عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک محافظت میکند
 • از عوارض جانبی ناشی از استفاده نادرست آنتی بیوتیک ها جلوگیری میکند

به عنوان افراد معمولی جامعه، چه وظایفی به عهده داریم؟

 • از تحت فشار قرار دادن پزشک برای تجویز آنتی بیوتیک خودداری کنید.
 • دست های خود را به طور مرتب با آب و صابون حداقل به مدت 20 ثانیه بشویید.
 • تمام واکسن های توصیه شده را دریافت کنید. 
 • غذا یکی از منابع انتقال باکتری مقاوم است. بهتر است غذا های بهداشتی که در دمای مناسب نگهداری و پخته شده مصرف کنید.  
 • از آنتی بیوتیک ها فقط طبق تجویز پزشک خود استفاده کنید و حتما درمانتان را کامل کنید.
 • هرگز آنتی بیوتیک های باقی مانده را برای بیماری های بعدی نگه ندارید.
 • حتی الامکان سیستم ایمنی خود را تقویت کنید و از جایگزین های آنتی بیوتیکی بهره ببرید.
 • هرگز آنتی بیوتیک هایی را که برای شخص دیگری تجویز شده است مصرف نکنید و به دیگران اجازه ندهید آنتی بیوتیک های شما را مصرف کند.

کلام آخر این که:  پیامدهای مقاومت آنتی بیوتیکی را دست کم نگیرید. این یک مسئولیت همگانی است و مقابله با آن نیازمند همت و عملکرد صادقانه تک تک ماست.

عنوان پیشرفته
ساعت مشاوره در روزهای کاری 8:30 تا 10 | 12 تا 13

مشاوره تخصصی آنلاین