تولید کننده داروهای گیاهی، پروبیوتیک ها ، افزودنی های تخصصی خوراک و کنسانتره

سرفه سگدانی (کنل کاف) در سگ ها؛ هر آنچه لازم است بدانید

اگر متوجه شدید که سگ شما زیاد سرفه می کند ممکن است مبتلا به سرفه سگدانی (kennel cough) شده باشد. سرفه سگدانی یک بیماری تنفسی بسیار مسری در بین سگ ها است که توسط انواع مختلفی از باکتری ها و ویروس ها ایجاد می شود و به آن تراکئوبرونشیت عفونی هم می گویند.

makiandampars - kennel cough

در جاهایی که سگ ها کنار یکدیگر نگهداری می شوند مثل پانسیون ها، پارک سگ ها و … عفونت به سرعت بین آنها پخش شده و در زمان کوتاهی بعد از اینکه سگ را از این محل ها خارج کردید علائم بیماری مشاهده می شوند. نام سرفه سگدانی یا کنل کاف هم از همین موضوع گرفته شده است.

کنل کاف معمولا یک بیماری تنفسی ملایم است که بدون درمان هم ممکن است خوب شود اما گاهی اوقات تبدیل به ذات الریه (پنومونی) های کشنده در سگ ها می شود. به همین دلیل تشخیص به موقع و درمان مناسب آن ضروری است.

ویروس ها و باکتری های مختلفی می توانند موجب کنل کاف در سگ ها شوند از جمله: آدنوویروس تیپ 2، ویروس پاراآنفلوآنزا، کروناویروس سگ ها و باکتری بردتلا برونشی سپتیکا.

علائم بالینی کنل کاف در سگ ها چیست؟

علائم بالینی تراکئوبرونشیت عفونی معمولا بعد از 2 تا 14 روز بروز پیدا می کند. مهم ترین و واضح ترین علامت این بیماری، سرفه های مداوم است. این سرفه ها به گونه ای هستند که انگار چیزی در گلوی سگ گیر کرده است و شبیه صدای غاز می باشد. سرفه ها در طول شب هم وجود دارند. در این بیماری نای هم حساس می شود و اگر به آرامی نای حیوان را فشار دهید، سرفه می کند. گاهی این سرفه ها مزمن شده و تا چندین هفته ادامه پیدا می کند. آبریزش از چشم و بینی، تورم لوزه ها، صدا های تنفسی، بی اشتهایی و افسردگی هم ممکن است دیده شوند.

چگونه سرفه سگدانی به سگ ها منتقل می شود؟

این بیماری به شدت مسری است و از طریق تماس معمولی بین سگ ها منتقل می شود. سگ ها هنگام بو کردن همدیگر، بازی کردن یا از ظرف آب همدیگر استفاده کردن، بیماری را منتقل می کنند. هم چنین عواملی مثل استرس، سرما، مکان های شلوغ و مواجهه با دود سیگار یا گرد و خاک می توانند احتمال ابتلای سگ ها به سرفه سگدانی را بیشتر کنند.

کنل کاف معمولا چقدر طول می کشد؟

اکثر سگ ها بعد از 1 تا 3 هفته خوب می شوند اما ممکن است در برخی موارد، مثلا در سگ های مسن تر، بیماری تا 6 هفته هم طول بکشد. از آنجایی که موارد شدید و طولانی بیماری می توانند به پنومونی های کشنده تبدیل شوند، بنابراین در صورت طولانی شدن بیماری حتما باید اقدام به درمان نمود. هم چنین اگر در هر زمانی از بیماری علائمی مانند نفس کشیدن سریع، بی اشتهایی و بی حالی مشاهده کردید بهتر است هر چه سریع تر به دامپزشک مراجعه نمایید.

برای درمان سریع تر کنل کاف در سگ ها چه کاری می توان انجام داد؟

 برای کمک به بهبود سریع تر علائم تنفسی می توان از داروی کاملا گیاهی ایمونو اکینامول استفاده نمود. این محصول حاوی عصاره طبیعی گیاهان اکیناسه و آویشن باغی است. مواد موثره موجود در این ترکیبات دارای اثرات ضد باکتری، ضد ویروس، ضد التهاب و ضد تب می باشند. اکیناسه منجر به تقویت ایمنی سلولی و همورال شده و آویشن نیز موکولیتیک بوده و ترشحات تنفسی را روان می کند و به خروج آنها کمک می کند. هم چنین در بهبود اسپاسم، برونشیت و سرفه موثر است و منجر به باز شدن بینی، نای و برونش ها، راحتی تنفس، افزایش ظرفیت ریوی و بهبود سریع تر حیوان می گردد.

برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

برای خرید محصول اینجا کلیک کنید.