تولید کننده داروهای گیاهی، پروبیوتیک ها ، افزودنی های تخصصی خوراک و کنسانتره

در این مورد که آیا چیدن شاه‌پرهای پرندگان زینتی خانگی تصمیم درستی است یا نه، هیچ جواب درست یا غلطی وجود ندارد. برخی افراد معتقدند انجام این کار باعث افزایش امنیت پرنده و دور ماندن آنها از خطرات محیط می‌شود. در سمت دیگر، عده‌ای باور دارند چیدن شاه‌پرها هم برای جسم و هم روان پرنده مضر است و به آنها احساس غلطی دربارۀ بدنشان می‌دهد. انجام یا عدم انجام این کار، به خود پرنده، خلق و خوی او، محیط زندگی، خطرات درکمین، فصل،گرما و سرمای هوا، و در نهایت تصمیم خود شما بستگی دارد. خوشبختانه، هردوی این تصمیم‌ها موقتی هستند و می‌توان در آینده این تصمیم را تغییر داد.

 

مزایا و معایب چیدن شاه‌پرها

 • امنیت پرنده بیشتر است و کمتر احتمال دارد به سقف، دیوار، پنکه و اشیاء خطرناک دیگر برخود کند.
 • احتمال فرار و گم شدن پرنده کاهش می‌یابد.
 • پرنده قادر نخواهد بود وسایل و تزئینات خانه را تخریب کند.
 • این کار به دستی کردن پرنده و یادگیری او کمک می‌کند.
 • این کار پرنده را ترغیب می‌کند بیشتر با افراد خانه تعامل داشته باشد.
 • چیدن پرها احتمال فرار پرنده را صفر نمی‌کند و همچنان ممکن است پرنده بتواند به کمک جریان باد پرواز کرده و از خانه فرار کند.

مزایا و معایب باقی گذاشتن شاه‌پرها

 • افراد خانه باید هشیارتر باشند. باید دقت کرد در و پنجره‌ها همیشه بسته، پنکه‌های سقفی خاموش و اشیاء خطرناک مانند شومینه و تزئینات پوشیده باشند.
 • پرندگان خانگی مستعد چاقی هستند و پرواز فعالیت مناسبی برای کنترل وزن آنهاست.
 • پرندگانی که می‌توانند پرواز کنند، کمتر احتمال دارد پرهایشان را بکنند، سر و صدا کنند و برای جلب توجه رفتارهای غیراجتماعی دیگر از خود نشان دهند.

برای اطلاعات بیشتر راجع به پرکنی در پرندگان اینجا را کلیک کنید

 • پرواز یک فعالیت طبیعی است و باعث حس کنترل بر محیط و شادابی پرنده می‌شود.
 • پرنده‌ای که شاه‌پرهایش به شکل غلط چیده شده باشد، امکان دارد در تلاش برای پرواز سقوط کرده و آسیب ببند.

چگونه شاه‌پرهای پرنده را کوتاه کنیم؟

برای انجام این کار، پرنده را به کمک یک حوله به آرامی گرفته و مانند شکل، یکی از بال‌ها را باز کنید. هنگام باز کردن بال، دقت کنید این کار را به آرامی انجام داده و به پرنده آسیب نرسانید. توجه داشته باشید منظور از چیدن شاه‌پرها، کوتاه کردن نیمی از طول 5 پر بالایی هر بال است. پرها باید جوری بریده شوند که لبۀ تیز نداشته باشند و باعث اذیت و خارش پرنده نشوند. شاه‌پرها به دلیل اینکه در طبیعت هنگام پرواز بیشتر در معرض آسیب قرار دارند، زودتر از دیگر پرها دچار ریزش می‌شوند. این در حالی است که رویش پرهای دیگر تنها 1 یا 2 بار در سال اتفاق می‌افتد. بسته به اینکه ریزش و رویش مجدد پر چقدر طول می‌کشد، لازم است بال پرنده هر یک یا دو ماه چک شده و در صورت لزوم، در جهت چیدن مجدد شاه‌پرها اقدام شود. هنگام کوتاه کردن شاه‌پرها توجه داشته باشید که پرهای خونی را نبرید. آنها پرهای جدیدی هستند که خون درون آنها جریان دارد. این پرها به راحتی قابل تشخیص هستند. تنها پرهایی را کوتاه کنید که ساقۀ آنها شفاف و سفید است؛ در غیر این صورت پرنده دچار خون‌ریزی شدید می‌شود که می‌تواند مرگبار باشد. با این حال اگر سهوا یک پر خونی را بریدید، وحشت نکنید. محل بریدگی و خون‌ریزی ساقه را با انگشت شست و اشاره حدود دو دقیقه محکم فشار دهید تا خون لخته شود. در طی این دو دقیقه دستتان را برندارید. همچنین می‌توانید برای تسریع بند آمدن خون، در محل بریدگی از کمی نشاستۀ ذرت استفاده نمایید.

برای جلوگیری از استرس و ترس پرنده در هنگام چیدن شاه پرها، نوک چینی و یا کوتاه ناخن ها و کنترل رفتارهای پرخاشگرانه و پرکنی در پرندگان استفاده از داروی گیاهی نوروکالم می تواند بسیار موثر باشد. نوروکالم داروی کاملا گیاهی و حاوی عصاره های سنبل الطیب و بادرنجبویه بوده که دارای خاصیت آرامبخشی و ضد استرسی می باشد. برای اطلاعات بیشتر داروی آرامبخش نوروکالم اینجا را کلیک کنید.