تولید کننده داروهای گیاهی، پروبیوتیک ها ، افزودنی های تخصصی خوراک و کنسانتره

فهرست مطالب

کلسی ویروس گربه (Feline calicivirus) یا FCV یک ویروس است که عامل مهم عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی و بیماری های دهانی در گربه هاست. این ویروس می تواند باعث ایجاد عفونت دستگاه تنفسی در تمام نژادهای گربه ها شود.

هرچند که باکتری ها و ویروس های مختلفی می توانند باعث ایجاد عفونت دستگاه تنفسی در گربه ها بشوند اما کلسی ویروس یکی از مهم ترین و شایع ترین عوامل در ایجاد عفونت دستگاه تنفسی در گربه می باشد.

علائم عفونت دستگاه تنفسی با کلسی ویروس 

علائم بالینی عفونت دستگاه تنفسی با کلسی ویروس ها به دو دسته تقسیم می شوند:

 • علائم اختصاصی و بالینی معمول عفونت دستگاه تنفسی
 • علائم غیر اختصاصی

علائم بالینی و اختصاصی دستگاه تنفسی شامل:

 • عطسه
 • احتقان بینی
 • ورم ملتحمه
 • ترشحات بینی و چشم که ممکن است شفاف بوده و یا به رنگ زرد یا سبز در بیاید.
 • زخم های روی زبان،کام سخت،لب ها و بینی

از علائم غیراختصاصی دستگاه تنفسی هم می توان به:

 • بی اشتهایی
 • تب
 • بی حالی
 • بزرگ شدن غدد لنفاوی
 • چشمک زدن

اشاره کرد.

چگونه گربه ها به کلسی ویروس آلوده می شوند؟

کلسی ویروس یک بیماری بسیار مسری بوده و این ویروس در بزاق و ترشحات بینی و چشم گربه های آلوده پنهان می شود.

اگر یک گربه مبتلا به بیماری دستگاه تنفسی بوسیله کلس ویروس، در هوا عطسه کند می تواند ویروس های کلسی ویروس را در هوا تا چند متر اسپری کند. البته این گمانه زنی ها نیز وجود دارد که این ویروس ممکن است از طریق ادرار یا مدفوع نیز دفع شود اما به عنوان منبع اصلی عفونت دستگاه تنفسی در نظر گرفته نمی شود.

ویروس می تواند تا یک هفته (و در مناظق خنک و مرطوب بیشتر از یک هفته) درمحیط آلوده زنده بماند. گربه‌های حساس می‌توانند از طریق تماس مستقیم با گربه‌های آلوده دیگر یا قرار گرفتن در معرض محیط با اشیایی که به ترشحات عفونی آلوده شده‌اند، دچار عفونت شوند. افرادی که اشیاء آلوده یا گربه آلوده را لمس کرده اند نیز می توانند ویروس را به گربه های حساس منتقل کنند.

اگرچه همه گربه‌های حساس ممکن است به عفونت دستگاه تنفسی با کلسی ویروس مبتلا شوند،اما علائم در بچه گربه‌های جوان شدیدتر است.

عفونت دستگاه تنفسی با کلسی ویروس چقدر طول می کشد؟

هنگامی که گربه در معرض ویروس قرار می گیرد یک دوره 2 تا 6 روزه را پشت سر می گذارد تا علائم بالینی ایجاد شود که معمولا بین 14 تا 21 روز زمان می برد. در تمام این مدت گربه به طور بالقوه برای گربه های دیگر مسری خواهد بود.

همچنین گربه های آلوده به عفونت دستگاه تنفس، به مدت 2 تا 3 هفته ویروس را در ترشحات بدن خود دفع می کنند.

پس از بهبودی آشکار از بیماری عفونت دستگاه تنفسی، تقریباً نیمی از گربه‌های آلوده ممکن است حالت ناقلی پیدا کنند که در آن به دفع ویروس ادامه می‌دهند. در برخی از این گربه ها حالت ناقل ممکن است فقط چند ماه ادامه داشته باشد، اما در درصد کمی از گربه ها حالت ناقل ممکن است تا آخر عمر باقی بماند. گربه های ناقل ممکن است زمانی که به طور فعال کلسی ویروس را دفع می کنند، هیچ نشانه ای از عفونت از خود نشان ندهند و به عنوان منبع مهم عفونت برای گربه های حساس عمل کنند. گربه های ماده ناقل این ویروس می توانند عفونت را به بچه گربه های تازه متولد شده خود منتقل کنند.

عفونت دستگاه تنفس توسط کلسی ویروس چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص عفونت دستگاه تنفسی با کلسی ویروس،ممکن است با جمع‌آوری نمونه‌هایی از سلول‌ها و ترشحات از دهان، بینی یا چشم و ارسال این نمونه‌ها به آزمایشگاه برای آزمایش‌های تخصصی مانند جداسازی ویروس، شناسایی با آزمایش PCR یا رنگ‌آمیزی هیستوشیمیایی ایمنی تأیید شود. اگر عفونت به ریه‌ها سرایت کرده باشد، نمونه‌ها ممکن است با روشی به نام شستشوی ترانستراشه جمع‌آوری شوند. اگر گربه‌ای علائم لنگش ناگهانی را نشان می‌دهد، ممکن است عکس‌برداری با اشعه ایکس برای رد علل دیگر مانند جراحت توصیه شود. اگر گربه‌ای علائم تنفسی مداوم داشته باشد، دامپزشک آزمایش‌های تشخیصی اضافی مانند عکس‌برداری با اشعه ایکس قفسه سینه یا جمجمه، آزمایش خون، یا کشت و آزمایش حساسیت ترشحات غیرطبیعی را توصیه می‌کند.

عفونت دستگاه تنفسی با کلسی ویروس چگونه درمان می شود؟

درمان عفونت دستگاه تنفس به علائمی که گربه دارد بستگی داشته و می تواند متفاوت باشد:

 • اگر گربه شما ترشحات چرکی از چشم دارد ممکن است دامپزشک شما یک داروی موضعی چشمی تجویز کند.
 • با اینکه این یک عفونت ویروسی است اما ممکن است دامپزشک برای جلوگیری از ابتلای گربه به عفونت باکتریایی ثانویه داروهای ضدباکتری تجویز کند.
 • برای گربه هایی که دچار گرفتگی بینی یا راه های هوایی شده اند حمام بخار روزانه به مدت 15 دقیقه توصیه می شود. همچنین استفاده از داروی ایمونو اکینامول می تواند به باز شدن مجاری تنفسی و خلط آوری کمک کند.
 • برای به حداقل رساندن تحریکات ناشی از ترشحات بهتر است که ترشحات چشم و بینی را به طور مرتب با دستمال مرطوب تمیز کنید.
 • اگر گربه دچار کم آبی، افسردگی یا بیماری شدید باشد، دامپزشک شما بستری شدن در بیمارستان را برای درمان شدیدتر از جمله مایعات داخل وریدی و سایر درمان‌های حمایتی توصیه می‌کند.
 • اگر گربه ی شما به دلیل ابتلا به عفونت کلسی ویروس دچار زخم های دهانی شده است، استفاده از اسپری طبیعی ماریمند7 توصیه می شود. این محصول منجر به تسریع روند بهبودی زخم شده در نتیجه میل به غذا خوردن در حیوان بیشتر می شود.

پیشگیری از ابتلا به عفونت تنفسی با تقویت سیستم ایمنی

از آنجایی که کلسی ویروس یک بیماری بسیار عفونی است و گربه های ظاهرا سالم می توانند ناقل این بیماری باشند، جلوگیری از قرار گرفتن گربه در معرض ویروس می تواند دشوار باشد. جوامع انسانی، پناهگاه های حیوانات و نمایش گربه ها همه مکان هایی هستند که گربه های حساس می توانند به راحتی در معرض کلسی ویروس قرار بگیرند. پس چه باید کرد؟

سیستم ایمنی قوی از ابتلا به ویروس جلوگیری کرده و همچنین باعث بهبود کارایی واکسن می شود. 

یکی از راه های پیشگیری از ابتلا به عفونت تنفسی در گربه ها تزریق واکسن می باشد. تزریق واکسن باعث می شود که اگر حتی گربه مبتلا به عفونت تنفسی شود، بیماری او خفیف تر بوده و مدت زمان بیماری او کوتاه تر باشد.

اما تقویت سیستم ایمنی گربه هم نیز بسیار حائز اهمیت است چرا که در صورت ضعیف بودن سیستم ایمنی، پاسخ به واکسیناسیون نیز به درستی انجام نمی شود.

استفاده از داروی طبیعی ایمونوپروپوفیت برای تقویت سیستم ایمنی گربه و پیشگیری از ابتلا به ویروس بسیار کمک کننده است. در صورت ابتلا به بیماری نیز استفاده از داروی ایمونوپروپوفیت سبب کوتاه شدن طول دوره بیماری می شود.

برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

برای خرید محصول اینجا کلیک کنید.

عنوان پیشرفته
ساعت مشاوره در روزهای کاری 8:30 تا 10 | 12 تا 13

مشاوره تخصصی آنلاین